Tkanina dwuosnowowa

 
  
Izba Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie jest jedynym miejscem w Polsce, w którym znajdują się unikalne na skale światową dywany dwuosnowowe.
W muzeum zgromadzonych jest ponad 50 tkanin dwuosnowowych, które można obejrzeć na ekspozycji stałej. Zwiedzając wystawę poznajemy historię janowskiego tkactwa, która trwa nieprzerwanie od połowy XIX wieku. Obiekt wyposażony jest w krosna oraz inne zabytkowe sprzęty związane z tkactwem.
Prowadzone są tu pokazy tkania, oraz organizowane są warsztaty i lekcje tradycji dla dzieci i młodzieży. Można tu zobaczyć jak wyglądają i działają ponad stuletnie krosna. Chętni mogą spróbować swoich sił za krosnem, pod okiem najmłodszej tkaczki opiekującej się Izbą i przekonać się jak jest to trudna technika tkacka.
Izba jest udostępnia dla turystów indywidualnych oraz grup zorganizowanych zwiedzających „Szlak Tradycji Rękodzieła Ludowego Podlasia” oraz szlak „Kraina wątku i osnowy”.
 
 
Warsztaty poprowadzą tkaczki:
 
Danuta Radulska – 

Danuta Radulska z techniką tkactwa dwuosnowowego zapoznała się w połowie lat 80-tych XX wieku od sąsiadki Teresy Pryzmont. Krótko tkała dla białostockiej spółdzielni rękodzieła Cepelia. Od 1999 roku Danuta Radulska współpracowała z artystką Barbarą Hulanicką.

Prace tkaczki odznaczają się nowymi rozwiązaniami kompozycyjnymi, oryginalną kolorystyką i wysokim poziomem technicznym. Wielokrotnie nagradzane w konkursach sztuki ludowej, trafiają do kolekcji prywatnych i muzealnych w kraju i zagranicą. Znajdują się m. in. w muzealnych kolekcjach etnograficznych w Białymstoku, Częstochowie i Węgorzewie.

W swojej pracowni położonej na Szlaku Rękodzieła Ludowego Województwa Podlaskiego i szlaku „Kraina Wątku i Osnowy” chętnie prowadzi warsztaty tkackie.

Promuje janowską tkaninę uczestnicząc w licznych jarmarkach i targach sztuki ludowej m.in. w Kazimierzu Dolnym czy Lublinie. Jako jedna z pierwszych tkaczek nawiązała współpracę z Izumi Fujita , która promuje tkaninę dwuosnowową w Japonii organizując wystawy tkanin (Tokyo, Kioto).

Za swoje osiągnięcia została nagrodzona Srebrnym Krzyżem Zasługi, a w 2018 roku otrzymała prestiżową Nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Jest wieloletnim członkiem Oddziału Białostockiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych, w którym od czerwca 2009 roku pełni funkcję prezesa.

Ostatnio Pani Danuta realizowała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki czemu powstały piękne dywany utkane z przędzy barwionej zapomniana już techniką- barwieniem naturalny.

Karolina Radulska 

Karolina Radulska, należy do najmłodszego pokolenia tkaczek tworzących w janowskim ośrodku tkactwa dwuosnowowego.

Jest kontynuatorką tradycji rodzinnych. Od najmłodszych lat obserwowała pracę swojej babci, Aurelii Majewskiej, wybitnej tkaczki współpracującej z Eleonorą Plutyńską i Barbarą Hulanicką. Tkać techniką dwuosnowową nauczyła się w 2013 roku od teściowej, Danuty Radulskiej.

Jej prace charakteryzuje dobrze opanowana technika, dojrzałość kompozycyjna i interesującą kolorystyką. W twórczości swojej wykorzystuje i twórczo rozwija motywy i kompozycje charakterystyczne dla ośrodka janowskiego. Chętnie uczestniczy w licznych konkursach osiągając pierwsze miejsca np. II miejsce konkursie pt. „Drzewo Życia” w 2013 (zaledwie po 6 miesiącach praktyki tkackiej), I miejsce w konkursie pt. „Pasieka” w 2014r, a także I miejsce w konkursie pt. „Wiejska Zabawa” w 2018 r, oraz I miejsce podczas ostatniego konkursu 2019 r „ Sad”.

Tkaniny Karoliny Radulskiej znajdują się w kolekcjach polskich muzeów m.in. Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, a także trafiły do kolekcjonerów w kraju i za granicą, m.in. do kolekcji tkanin na Szetlandach (Wielka Brytania)jak również Japonii.

Współpracuje z projektantami biorąc udział w ciekawych projektach związanych z tkaniną dwuosnowową. Dzięki jednemu z takich projektów janowskie dywany były prezentowane na festiwalu Biennale Sztuki w Wenecji.

Od 2014 roku należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Jej pracownia leży na Szlaku Rękodzieła Ludowego Województwa Podlaskiego, oraz szlaku “Kraina Wątku i Osnowy”

Tkaczka opiekuję się Izba Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie, prowadzi pokazy tkackie, przyjmuje grupy turystyczne oraz zapoznaje turystów z historią janowskiego ośrodka tkackiego.

Fanpage artystki:

www.facebook.com/TuTkaKarolinaRadulska/

 
 
 
Izba Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie
ul. Białostocka 14
16-130 Janów
tel.: 857216043
e-mail: itd.janow@gmail.com
 

Warsztaty tkackie odbędą się 3 sierpnia 2020 r o godz.: 17:00 w auli MGCKiS.

Zapisy od 15 lipca do 29 lipca 2020 r.

zgłoszenia prosimy nadsyłać na adres e-mail :

jarmark@choroszcz.pl 

Limit miejsc: 12 osób na każdy z warsztatów, o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

Warsztaty będą transmitowane on-line.