Wilki gwiazdą XXIX Jarmarku Dominikańskiego

Gwiazdą tegorocznego XXIX Jarmarku Dominikańskiego będzie zespół “Wilki”. Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać tej formacji. Jednak zapoznajmy się z fascynującą historią tego zespołu. 

Początki zespołu
Zespół został założony przez Roberta Gawlińskiego, w początkowym okresie przez formację przewinęło się wielu warszawskich muzyków, m.in. Andrzej Zeńczewski, Piotr Kokosiński, Robert Ochnio. Kiedy już wydawało się, że skład się skrystalizował i zespół postanowił wejść do studia, zmarł nagle Adam Żwirski, basista zespołu. Zmarłemu koledze Robert zadedykował jeden z utworów z płyty – „Son of the Blue Sky”.

1992-93: Wilki i Przedmieścia
Z powodu śmierci muzyka w studio, debiutantów wsparła sekcja rytmiczna Surzyn i Ścierański. Ostatecznie skład zespołu ustalił się już po nagraniu płyty. Po ukazaniu się w maju 1992 roku płyty zatytułowanej Wilki, album okazał się bestsellerem, osiągając wynik ponad 220 000 sprzedanych egzemplarzy. Wszystkie utwory na płycie były autorstwa Roberta Gawlińskiego, lidera grupy. Album promowały single „Son of the Blue Sky”, „Aborygen” i „Eli lama sabachtani”.

W 1993 roku ukazał się drugi album zespołu zatytułowany Przedmieścia, który różnił się od poprzednika bardziej rockowym i funkowym brzmieniem. Album został dobrze przyjęty przez publiczność, promowały go single „Nie zabiję nocy” oraz „Moja Baby”. W kolejnym roku premierę miał pierwszy koncertowy i akustyczny album grupy pt. Acousticus Rockus, na którym znalazły się kompozycje z dwóch pierwszych płyt, kilka nowych piosenek, a także nowa wersja przeboju „Sen o Warszawie” z repertuaru Czesława Niemena.

1995-99: Zawieszenie działalności
W 1995 roku zespół zawiesił swoją działalność. Niedługo po rozpadzie były lider formacji, Robert Gawliński, wydał swój pierwszy samodzielny album zatytułowany Solo, natomiast Mikis Cupas i Marek Chrzanowski zaangażowali się w projekt pt. Hopsa. W 1997 Gawliński opublikował album zatytułowany Kwiaty jak relikwie, a w latach 1998-99 dwa następne: X i Gra. W solowych albumach Roberta Gawlińskiego miał udział Andrzej Smolik.

2000-03: Powrót i 4
W 2000 roku ukazał się album kompilacyjny zespołu pt. Największe przeboje zawierający piosenki wybrane zarówno z dotychczasowej dyskografii formacji, jak i solowego dorobku Gawlińskiego. Wydanie albumu doprowadziło do ponownego spotkania się muzyków zespołu i w rezultacie, reaktywowania grupy. W 2001 roku grupa wyruszyła w trasę koncertową i jednocześnie rozpoczęła pracę nad nowym albumem.

W 2002 roku w rozgłośniach radiowych pojawiła się piosenka „Baśka”. Utwór zdobył główną nagrodę na festiwalu w Opolu i stał się przebojem lata. Pod koniec sierpnia tegoż roku ukazał się nowy album zespołu zatytułowany 4, który zdobył dużą popularność m.in. dzięki singlowi „Baśka”. W 2003 roku ukazało się nowe wydanie albumu, wzbogacone wywiadami z muzykami oraz piosenką „Here I Am”, z którą zespół wziął udział w krajowych eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji w 2003 roku. Utwór zajął wówczas drugie miejsce, przegrywając jedynie z propozycją „Keine Grenzen–Żadnych Granic” formacji Ich Troje. Piosenka dotarła do czołówki notowania 30 ton lista, lista.

2004-08: Watra i Obrazki
W 2004 roku zespół nagrał i wydał swój kolejny album zatytułowany Watra. Płytę promował utwory „Bohema” i „Słońce pokonał cień”. Na początku 2006 roku nastąpiły zmiany w składzie formacji: z zespołu odeszli perkusista Marcin Szyszko i basista Marcin Ciempiel, którzy zastąpieni zostali przez Huberta Gasiula i Leszka Biolika. W tym samym roku zespół został nagrodzony Bursztynowym Słowikiem w kategorii Nadzieja roku podczas festiwalu sopockiego w 2006 oraz kilkoma Mikrofonami Popcornu. Na przestrzeni lat zespół zdobył też kilka nagród Fryderyków. 10 listopada 2006 roku ukazał się nowy album zespołu zatytułowany Obrazki, na którym znalazły się single „Na zawsze i na wieczność” i „Love Story”.

W maju 2008 roku zespół nagrał utwór „Idziemy na mecz” na potrzeby Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Utwór został zaprezentowany podczas konkursu premier na Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, jednak nie zdobył nagrody.

2009: MTV Unplugged: Wilki i ponowne zawieszenie działalności
27 lutego 2009 zespół zarejestrował koncert MTV Unplugged, wykonując 20 utworów w specjalnych, akustycznych aranżacjach w warszawskim Studio Buffo. Na liście piosenek znalazły się największe przeboje zespołu, jak „Eli lama Sabachtani”, „Baśka”, a także utwór „Heart of Gold” autorstwa Neila Younga. Zespół wykonał również jeden premierowy utwór. Podczas koncertu gościnnie wystąpiły Kasia Kowalska, która w duecie z liderem zespołu wykonała przebój „Cień w Dolinie Mgieł” oraz Reni Jusis, która zagrała na fortepianie i zaśpiewała w utworze „Beniamin”. Koncert nagrywany był przy akompaniamencie czteroosobowej sekcji smyczkowej i dwuosobowej sekcji dętej.

Telewizyjna premiera koncertu miała miejsce w MTV Polska 8 kwietnia. W tym samym roku ukazało się wydawnictwo zatytułowane MTV Unplugged: Wilki, które uzyskało status złotej płyty. W lutym 2010 roku album uzyskał nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii Rockowa płyta roku.

Na wiosnę 2009 roku zespół ponownie zawiesił działalność, a Gawliński nagrał wówczas piątą płytę solową. Głównym partnerem nagrań piosenkarka został basista zespołu, Leszek Biolik. Na początku 2011 roku muzyk opuścił skład formacji, został zastąpiony przez Stanisława Wróbla. Skład uzupełnił wówczas także gitarzysta Maciej Gładysz.

Od 2012: Światło i mrok
6 listopada 2012 roku nakładem wytwórni Sony Music został wydany siódmy album studyjny zespołu zatytułowany Światło i mrok, który promował utwór „Czystego serca”. Do piosenki zrealizowano teledysk, w którym wystąpili Joanna Kupińska i Paweł Iwanicki.

W lipcu 2014 zespół opuścił Stanisław Wróbel, po latach do składu powrócił Marcin Ciempiel. Do grupy dołączył syn Roberta Gawlińskiego – Beniamin Gawliński.

15 kwietnia 2016 roku ukazała się nowa płyta Wilków zatytułowana Przez dziewczyny.

Źródło: Wikipedia

Foto: Zija/Pióro

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *