Folk na Jarmarku wykonaniu zespołu Kalinka

Podczas 30. Jarmarku Dominikańskiego będziemy mogli wysłuchać koncertu zespołu Kalinka. 

“Kalinka” to Zespół Estradowy Białoruskiej Pieśni Ludowej. Powstał w 2002 roku, ale obecną formę sceniczną przyjął w 2008 roku, z inicjatywy lidera Mariusza Choruży.

W stałym składzie grupa liczy 8 osób (6 dziewcząt, lider grupy i instrumentalista), ale często wspiera ich gościnnie dwoje instrumentalistów. Zespół wykonuje utwory przede wszystkim w języku białoruskim, ale też w ukraińskim, rosyjskim i polskim. Połowa jego repertuaru to znane piosenki folklorystyczne, resztę stanowią utwory autorskie. Muzyka „Kalinki” utrzymana jest w nowoczesnej konwencji. Współczesne brzmienie, wzbogacone etnicznym instrumentarium i porywające taneczne aranżacje, przyciągają młodych słuchaczy. Program muzyczny grupy jednak w większości oparty jest na klasycznym folklorze białoruskim, ukraińskim i rosyjskim, przez co staje się równie atrakcyjny dla starszego pokolenia.

Już od początku istnienia zespół zdobywa nagrody, kiedy to w styczniu 2008 roku bierze udział w Festiwalu Piosenki Białoruskiej w Białymstoku. Występ okazuje się sukcesem, ponieważ „Kalinka” zajmuje I miejsce w swojej kategorii. Na Podlasiu robi się coraz głośniej o zespole, daje on kilkadziesiąt koncertów, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem i zdobywa coraz to większą ilość fanów.

W 2009 roku grupa po raz kolejny zajmuje I miejsce na Festiwalu Piosenki Białoruskiej w Białymstoku. W rozgłośniach radiowych zaczyna rozbrzmiewać muzyka „Kalinki” co owocuje dużą ilością koncertów zarówno na terenie Polski, jak i za granicą. W maju 2009 r. ukazała się pierwsza płyta zespołu „Kalinka” pt. „Czamuż mnie nie pieć?”. W grudniu 2010 roku Kalinka nagrała kolejną płytę, tym razem z kolędami.

Grupa estradowa, w kolejnych latach pracy artystycznej udowadnia, że należy do ścisłej czołówki estradowych zespołów białoruskich na terenie Polski. W lutym 2010, 2011, 2012 roku trzeci, czwarty i piąty raz z rzędu otrzymuje I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Białoruskiej w Białymstoku.

W grudniu 2012 roku ukazała się trzecia, w typowych dla zespołu, taneczno-rozrywkowych klimatach muzycznych pt.”A na hory…”. Również w grudniu 2012 pojawił sie kolejny krążek z kolędami pt. “Kaladki 2”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *