„Wielka orkiestra z małej Gminy”

„Wielka orkiestra z małej Gminy” – tak zwykło się mówić najczęściej na jedyną przez wiele lat w powiecie orkiestrę dętą. Nie odbywa się bez niej żadna lokalna uroczystość.

Orkiestra wystąpi podczas 30. Jarmarku Dominikańskiego.


Wszystko zaczęło się w 1976 roku z inspiracji ówczesnego komendanta gminnego OSP. Pierwszy skład stanowili dorośli. Łączyli grę w orkiestrze z licznymi codziennymi obowiązkami . W 1992 roku orkiestra formalnie przeszła pod skrzydła Urzędu Gminy w Jasionówce i zaczęła funkcjonować jako Młodzieżowa Orkiestra przy Gminnym Ośrodku Kultury. W drugiej połowie lat 90-tych orkiestra była oczkiem w głowie ówczesnej pani wójt , co bez wątpienia pomagało jej w rozwoju. Ten „złoty okres” jasionowskiej orkiestry przerwała śmierć pana Bielaka jesienią 1999 roku. Od 2000 roku przez 15 lat opiekę nad zespołem powierzono panu Stanisławowi Krucińskiemu. To z nim Orkiestra ponownie zgrała jak zastarych dobrych czasów. To z nim także odnosiła najbardziej znaczące sukcesy

(m.in. płyta wydana w 2010r, dwukrotny udział w warsztatach skupiającej muzyków z trzech krajów: Estonia, Białoruś, Polska, pod nazwą WERSALINKA, udział w Festiwalu Muzyki – Einbeck 2010 w Niemczech i Międzynarodowym Festiwalu Balkan Folk Fest 2011 w Bułgarii, zdobycie Pucharu Prezydenta Miasta Suwałki i III miejsca w V Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Straży Pożarnych Województwa Podlaskiego w Suwałkach w 2009 roku, III miejsce na XXI Regionalnym Przeglądzie Orkiestr OSP w 2010r. II miejsce na Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Straży Pożarnych Województwa Podlaskiego w Grajewie w 2011r, II miejsce XXII Regionalnym Przeglądzie Orkiestr OSP w Suwałkach w 2012r, co dało kwalifikacje do udziału w Ogólnopolskim Przeglądzie Orkiestr Strażackich w Wiśle w maju 2013 roku.)

Mijały lata, zmieniali się orkiestranci. Grupa ewoluowała, jedni kończyli współpracę z orkiestrą, inni zaczynali. Podczas wakacji w 2007 r do Jasionówki na warsztaty taneczne zaproszono choreografa tańca mażoretkowego – panią Marię Gierasimiuk,od tamtego momentu nieodłącznym elementem orkiestry stały się mażoretki. Obecnie funkcjonują trzy grupy wiekowe a nad choreografią czuwa Kamila Baranowska- jedna z mażoretek niegdyś pierwszego składu.
Praktycznie nie było w Jasionówce rodziny, z której nie było kogoś, kto gra w orkiestrze, ba, nawet grywano całymi rodzinami – „orkiestrowe rodzinne gangi” – tak to kiedyś napisano w artykule dotyczącym orkiestry z Jasionówki w Gazecie Współczesnej.
Od 2016r Orkiestrę prowadzi Wojciech Rolek; ambitny, zdolny tubista, na co
dzień muzyk Opery i Filharmonii Podlaskiej. Pod nową batutą orkiestra ma już za sobą mnóstwo koncertów i wspólnych warsztatów. Najmłodszy dyrygent w historii naszej orkiestry wspólnie z Hubertem Buharewiczem (instruktorem oraz jednym z
grających orkiestrantów) wprowadzają Orkiestrę z nowym dużo młodszym składem w kolejny etap historii…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *