Finał Jarmarku – warsztaty tańca tradycyjnego

9 sierpnia zapisze się na długo w pamięci mieszkańców Choroszczy. Wówczas to miał miejsce finał Jarmarku Dominikańskiego 2020 w Choroszczy na Placu Brodowicza. Wydarzeniem wieńczącym całą imprezę były warsztaty tańca tradycyjnego wraz z potańcówką. Warsztaty poprowadziła Ewa Karasińska, a na żywo grała Kapela Batareja. Ewa Karasińska jest wykwalifikowaną instruktorką tańca, sięga po tradycyjne tańce narodów Europy i świata oraz po współczesne choreografie tańców wspólnotowych. Natomiast Kapela Batareja jest zafascynowana muzyką tradycyjną różnych stron Polski.

Coraz częściej sięga jednak po repertuar jej wschodniej części – muzykę Suwalszczyzny, Podlasia, Lubelszczyzny i Zamojszczyzny, a także wschodniego pogranicza. Kapela Batareja jest laureatem konkursu Stara Tradycja na Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata 2019, a także zdobyła honorowy tytuł “Open_Slow 2018” podczas Festiwalu SlowFest w Supraślu.
Na warsztaty i potańcówkę obowiązywały zapisy, odbyły się w reżimie sanitarnym. Mimo to przybyło dużo chętnych, mieszkańców Choroszczy, ale także osoby z Białegostoku. W wydzielonej przestrzeni można było nauczyć się kroków tańców tradycyjnych, wiele osób obserwowało wydarzenie siedząc na ławkach czy tańcząc poza wyznaczonym obszarem. Kapela grała z zacięciem, wszystkim udzieliła się pozytywna atmosfera i radość płynąca z tradycyjnych dźwięków.
Sceneria Placu Brodowicza sprzyjała imprezie. Zachodzące słońce, barierki ustrojone wedle tradycyjnych wzorów ludowych we wstęgi, ścianka z jarmarkowymi postaciami kobiety i mężczyzny w kolorowe pasy, które symbolizowały zakłócenia w odbiorze. To było świetne podsumowanie całego wydarzenia, tradycyjnie w klimacie!

Tekst/Fot.: Anna Kulikowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *